Folkart Gallery

Folkart Gallery Folkart Gallery

Türkiye’nin en büyük sanat galerisi olma özelliğini taşıyan, 800 metrekarelik alanda kurulu Folkart Gallery; düzenlediği çağdaş evrensel sergilerle kültür ve sanatı geniş kitlelerle buluşturmayı sürdürmektedir.

Folkart Gallery 31 Ocak 2015 tarihinde, Prof. Dr. Hans Zilch'in, Türkiye’ye ilk kez gelen "Ellerin Büyüsü" adlı koleksiyonu ile kapılarını sanatseverlere açtı. Ünlü koleksiyonda Pablo Picasso, Auguste Rodin, Salvador Dali, Eugène Delacroix, Le Corbusier, Man Ray, Joseph Beuys, Georg Baselitz gibi dünyanın efsane sanatçılarının eserleri sergilendi.

Galeri, bir çağa damgasını vuran ve dünyanın en kanlı savaşları arasında sayılan Çanakkale Savaşları’nın 100. yılında çok önemli bir sergiye ev sahipliği yaptı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Türk Ordusu’nun zaferleriyle destanlaşan savaşa ait, hiç yayınlanmamış 100 fotoğraf ile Gelibolu Yarımadası’nda bulunan tarihi eserlerden oluşan “Bir Hürriyet Türküsü” adlı sergi, 18 Mart 2015’te Folkart Gallery’de İzmirliler ile kucaklaştı.

Ekim 2015’te ise dünyanın yaşayan en büyük fotoğrafçılarından biri olarak anılan, belgesel fotoğrafın en önemli temsilcilerinden Sebastiao Salgado’nun ’İşçiler’ (Workers) adlı koleksiyonu ile sanatseverlere merhaba denildi.

Folkart Gallery, duayen gazeteci-yazar Hıfzı Topuz’un 1961’den bu yana Afrika ülkeleri ve Fransa’daki açık arttırmalardan topladığı, dünya müzelerinde eşine az rastlanır masklardan oluşan 400 parçalık koleksiyon ile 17 Aralık 2015 tarihinde taçlandı. Galeri attığı adımlarla Türkiye çapında ses getirirken, kısa sürede tüm ülke tarafından tanındı.

Savaş fotoğrafçılığının efsane ismi Robert Capa’nın, Türkiye’deki ilk retrospektif sergisi ‘Kanın Beyaz Sesi’; 3 Mart 2016’da Folkart Gallery’de açıldı. Adını 1938’de İspanya İç Savaşı’nda çektiği fotoğraflarla duyuran Capa’nın, 97 fotoğraftan oluşan bu sergisi, İzmirliler’in çok büyük bir ilgisi ile karşılaştı. Galeride, bugüne dek yapılan beş sergiyi gezenlerin sayısı 75 bine ulaştı.

Folkart Gallery’nin Danışmanı Kurulu Başkanlığı’nı duayen kültür adamı, gazeteci, yazar Doğan Hızlan yapmaktadır. Danışma Kurulu’nda ise Hüsamettin Koçan, Habib Aydoğdu, Hanefi Yeter, Kemal Tufan, Çerkes Karadağ gibi Türkiye’nin önde gelen sanatçıları bulunmaktadır.

folkartgaleri.com

Hayalinizdeki ev için görüşmelerimiz artık Online
Online randevu almak için

Tüm Projeler