SOSYAL SORUMLULUK

Eğer bir kuruluş varolma felsefesini “Hayat” ve onun “Değeri” üzerine kurmuş ise insana, insanın yaşam kalitesini yükseltmeye yönelik projelerden uzak durması düşünülemez. Toplumdaki her bireyin eşit şansa sahip olması gerektiğine inanan Folkart, birtakım yetilerini kendi isteği dışında kaybetmiş insanlarımıza yönelik hazırlanan projelere de destek vermeyi kendine görev olarak görmektedir. Folkart için proje sadece inşaatla ilgili değildir. İnsanlarımızın yaşam kalitesini yükseltmeye katkı sağlayacak sosyal sorumluluk projeleri de Folkart’ın ilgi alanına girmektedir.


Bu amaçla Folkart, Ege Artı Engelli Bireylerin Eğitimi ve Geliştirme Derneği, Ege Üniversitesi Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nun katkılarıyla engelli gençlerin tam zamanlı eğitim görmesine olanak sağlayan Ege Artı Kişisel Gelişim Okulu’nu hayata geçirdi. Okulda bulunan ancak maddi olanaksızlıklar nedeniyle tam gün eğitime katılamayan 60 zihinsel engelli gencin aktif yaşama mutlu bir şekilde katılmalarını sağlayacak eğitimi ücretsiz olarak görmesi hedefleniyor. Eğitim sonunda bu özel gençler temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek, içlerinde var olan yetenekleri keşfedilecek ve toplum yaşamına kendilerine güvenerek katılmaları sağlanacak.
Folkart, Karşıyaka, Bostanlı, Bornova, Buca, Konak, Alsancak, Narlıdere, Gültepe, Pınarbaşı, Gaziemir, Karabağlar, Eskiizmir, Evka 1-2-3-4-5, Örnekköy, Eşrefpaşa, Kavaklıdere, Bayraklı semtlerinde oturan ve engelleri nedeniyle toplu taşımadan yararlanamadıkları için eğitimlerine devam edemeyen gençlere de umut ışığı oldu. “Mesafeler bize engel olamaz” sloganı ile yola çıkan Folkart önümüzdeki bir yıl boyunca gençlerin özel servislerle ulaşım masrafını karşılayacak.


Folkart ve Ege Artı Kişisel Gelişim Okulu önümüzdeki dönemlerde Folkart çalışanları ile engelli gençleri bir araya getirecek yeni projelere de imza atacak. Bu projelerin içinde gençleri Folkart’ta ünlülerle buluşturmak, Folkart çalışanlarının gençleri ziyaret ederek onlarla ortak etkinlikler gerçekleştirmesi de yer alıyor.