İbrahim Çallı Sergisi

BÜYÜK RESSAM ÇALLI FOLKART GALLERY’DE

Folkart Gallery, 2021-2022 sezonunu Türk Resminin en önemli sanatçısı İbrahim Çallı ile açtı. Bugüne kadar gerçekleştirilmiş en kapsamlı İbrahim Çallı sergisi olarak tarihe geçecek olan sergi, ressamın 80 eserinden oluşuyor. Sergi 23 Kasım’da Folkart Gallery’de açıldı. Serginin hazırlık süreci beş yıllık yoğun bir emeği içeriyor.

Folkart Gallery’nin gururu

Sergi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Ticaret Odası, Yapı Kredi Bankası, Türkiye İş Bankası, Ziraat Bankası başta olmak üzere; birçok kurum ve özel koleksiyonerin elindeki eserlerden derlenerek hazırlandı. Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, Türkiye’nin en kapsamlı İbrahim Çallı Sergisi’nin, Folkart Gallery’nin gurur simgesi olduğunu söyledi.

Başyapit: Atatürk Portresi

Folkart Gallery, 2021-2022 sezonuna çok iddialı bir sergi ile “Merhaba” dedi. Türkiye’de bugüne kadar gerçekleştirilmiş en kapsamlı İbrahim Çallı Sergisi, Folkart Gallery’de 23 Kasım 2021 tarihinde sanatseverlerin ziyaretine açıldı.  

Türk resminin en önemli sanatçısı olan İbrahim Çallı’nın tam 80 eserini barındıran sergi, “Türk Resminin Bohem ve Asi Fırçası: İbrahim Çallı” adını taşıyor. Sergi beş yıllık yoğun bir hazırlık süreci sonrasında sanatseverler ile buluşuyor.

Proje Direktörlüğünü Fahri Özdemir’in üstlendiği sergi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Ticaret Odası, Yapı Kredi Bankası, Türkiye İş Bankası, Ziraat Bankası başta olmak üzere; birçok kurum ve özel koleksiyonerin elindeki eserlerden derlenerek hazırlandı.

Sergide İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Müzesi’nde bulunan ve Çallı’nın baş yapıtlarından biri olarak kabul edilen “MUSTAFA KEMAL ATATÜRK” portresi de yer alıyor.

Yunus Nadi Portresi

Sergide Cumhuriyet Gazetesi koleksiyonundan Yunus Nadi Portresi de yer alıyor. Sergide ayrıca İbrahim Çallı’nın peyzajları ve natürmortları bulunuyor. Çallı’nın en iyi eserleri olarak nitelendirilen Mevleviler serisi de serginin en dikkat çeken yönü.

Sergi 17 Nisan’a Kadar Açık

Kültür ve sanata ciddi katkılarıyla, İzmir’den Türkiye’ye yeni bir pencere açan Folkart’ın Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, “Türk Resminin Bohem ve Asi Fırçası: İbrahim Çallı” adlı serginin, Folkart Gallery’nin en önemli gurur simgelerinden biri olacak. Kültür ve sanata destek olmaya devam edeceğiz” dedi.

Sanata verilen her desteğin, toplumun geleceğine ışık tuttuğunu ve sanatsever nesiller yetişmesine katkı sağladığını vurgulayan Mesut Sancak; başta proje direktörü olmak üzere, sergiye büyük emek verenlere, ellerindeki eserleri emanet edenlere teşekkür etti.

Sergi ile birlikte Türkçe ve İngilizce olarak 400 sayfalık kapsamlı bir albüm de hazırlandı. Albümde, Doğan Hızlan, Prof. Dr. Zafer Toprak, İlona Baytar, Abidin Celal Bizzet ve Evrim Altuğ’un da İbrahim Çallı ile ilgili inceleme yazıları bulunuyor.

Sergi ile aynı ismi taşıyan albüm de sergi gibi bugüne kadar hazırlanmış en kapsamlı İbrahim Çallı albümü olma özelliği taşıyor. Sergi, 17 Nisan 2022 tarihine kadar açık olacak.

Folkart yönetimi, bu yıl pandemi koşulları nedeniyle, halk sağlığını gözeterek, her sergi öncesinde gerçekleştirdiği açılış serenomisini yapmamayı tercih etti. Ayrıca serginin gezilmesi sırasında da Covid-19 önlemlerine özen gösterilecek. 

 

Hayalinizdeki Gayrimenkul Görüşmesini
Online Olarak Gerçekleştirebilirsiniz.
Online Randevu Almak İçin:

444 22 78

Tüm Projeler