Şevket Dağ Sergisi Folkart Gallery'de Açıldı

Folkart Gallery'de, Türkiye'de ilk kez sadece ressam Şevket Dağ'ın eserlerinden oluşan bir sergi açıldı. Sergide 60 eser yer aldı. 42 farklı koleksiyoner ve eser sahibi kurumun eserlerini verdiği “Zaman ve Mekanın Büyüsünde Bir Ressam: Şevket Dağ” sergisinde Şevket Dağ'ın başyapıtı olarak gösterilen “Ayasofya İçi” adlı eser de sanatseverlerin izlemine sunuldu. Serginin proje direktörlüğünü Fahri Özdemir, küratörlüğünü ise Özdemir Erdem üstlendi. Sergide 60 adet eserin yanı sıra ressam Şevket Dağ'ın eskiz defterleri, kullandığı paleti, şövalesi, boya kutusu, fotoğrafları gibi kişisel eşyaları ve de birçok yazışması da yer aldı. Sergi nedeniyle “Zaman ve Mekanın Büyüsünde Bir Ressam: Şevket Dağ” adlı Türkçe ve İngilizce, 320 sayfalık bir albüm de hazırlandı. Albümde, Sinan Genim, Fahri Özdemir, Evrim Altuğ, Malik Aksel, Cemal Tollu ve Şeref Akdik'in yazılarının yanı sıra, eserleri ve kendisiyle ilgili doküman ve objelere de yer verildi.

'Çok zor oldu, çok emek verdik'

Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, “Şevket Dağ Türk resminin en önemli sanatçılarından bir tanesi. Yaşamı boyunca bilinentoplam 250 eseri var. Bunların yaklaşık 100'ü kayıp. Nerede olduğu bilinmiyor. Biz bu sergi için 150'sinden 60'ını bir araya getirebildik. Çok zor oldu, çok emek verdik. Eserlerin sergilenmesi için izin veren koleksiyonerlere teşekkür ederim. Eserleri yakından görünce,gerçekten emeğimize değdiğini hissettim. Kaçırılmaması gereken bir sergi. Örnek vermek gerekirse,“Ayasofya İçi” eseri, 1943 yılından beri aynı duvarda duruyordu. İlk defa bugün burada sergileniyor. Birçok eser buna benzer hikâyeye sahip. Bu kapsamda yapılmış en büyük Şevket Dağ sergisi. Bunu Ankara'ya da İstanbul'a da taşıyacağız” dedi.

'Türkiye'deki resim organizasyonlarındaki en önemli figür'

Folkart Gallery Koordinatörü Fahri Özdemir, sergi için uzun süredir çalışıldığını 3,5 - 4 yıllık bir hazırlık sürecinin olduğunu söyledi. Özdemir,“Birçok kurum, kuruluştan, özel koleksiyonerlerden eserler topladık. Şevket Dağ'ın ‘Türkiye tarihinde açılmış ilk kişisel sergisi'’ diyebiliriz. Türkiye'deki resim organizasyonlarındaki en önemli figür. Sergide 1944’e kadar olan bir süreci göreceksiniz. Mimarinin nasıl değiştiğini göreceksiniz. Sanatseverlerin kaçırmamasını öneririm” diye konuştu.

“Folkart, zoru başardı”

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Toprak, şunları söyledi:

“Folkart, çok önemli bir işlev görüyor. Folkart, İzmir'in kültür yaşamında, sanat alanında bu galerisiyle önemli bir boşluğu dolduruyor. Fahri Bey'in seçkisi son derece düzgün bir seçki. Ulaşılması zor birtakım materyallerin bir araya getirilmesi sonucu ortaya çıkıyor. Şevket Dağ'ı çalışmak son derece zor bir alan. Hemen hemen hiçbir şey bulamadık başlangıçta. Folkart, zoru başardı ve bize değerli bir sergi hediye etti. Şevket Dağ'ın resmi bize birçok yeni ufuk açıyor. Şevket Dağ’da dinsel mekanların ayrı bir yeri var. Bu mekanların renklendirilişi çok nadirdir. Bu bağlamda, Şevket Dağ bizlere geniş bir ufuk açıyor.”

“Tarihe çok değerli bir kayıt”

Sergide 5 eserin yer alması için izin veren Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Seyfi Kenan ise, “Şu an Atatürk Eğitim Fakültemizde dekanlıkta bulunan eserlerden bazıları burada sergileniyor. Ben bu sergiyi çok değerli ve anlamlı buluyorum. Bir imparatorluğun son dönemi, Cumhuriyetin ilk yılları, tarihi eserlerin o anki görünümlerini Şevket Dağ’ın fırçasından görüyoruz. Tarihe çok değerli bir kayıt düşüyor. Bu güzel ve anlamlı sergi için Folkart’a teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“Folkart’a minnettarız”

Sergiyi ziyaret eden Mimar Sinan Genimde,“Folkart’a minnettarız. Şevket Dağ çok önemli bir ressamdı. Ressamlığın yanı sıra eğiticiliği çok önemliydi. Çok çalışkan birisi. Atölyenin dışında resim yapmayı öğrencilerine aktardı. Resmin Türk toplumunda yeniden değer kazanması için de Osmanlı Ressamlar Cemiyeti ve Cumhuriyet sonrası Türk Ressamlar Cemiyeti'nde önemli görevler alıyor. Bu onun ilk toplu resim sergisi. İlk kez 1902 yılında bir muhallebici dükkanında 5 eseri ile sergisini açan Şevket Dağ, daha sonra 1944 yılına kadar çeşitli sergilere eserleriyle katılıyor. Vefat ettikten sonra da eserleri farklı karma sergilerde yer alıyor. Ancak bugüne kadar sadece Şevket Dağ eserlerinin yer aldığı herhangi bir sergi düzenlenmiyor”ifadelerini kullandı.

Hayalinizdeki Gayrimenkul Görüşmesini
Online Olarak Gerçekleştirebilirsiniz.
Online Randevu Almak İçin:

444 22 78

Tüm Projeler